U Skupštini grada Beograda, u prisustvu brojnih zvanica iz kulturnog i javnog života i članova diplomatskog kora, održana je promocija projekta pripreme kandidature Beograda za Evropsku prestonicu kulture 2020. godine.
Inicijativu da se Beograd kandiduje za Evropsku prestonicu kulture 2020, što je najznačajniji evropski projekat u ovoj oblasti, jednoglasno je podržala Skupština grada krajem prošle godine. Beograd u savremenoj istoriji nije imao značajniji strateški projekat u oblasti kulture.
Titula se stiče na period od godinu dana i do sada su njome krunisana 43 evropska grada. Cilj ovog projekta je da istakne bogatstvo različitosti evropskih kultura, da podstiče prijateljstvo i osećanje zajedništva u evropskoj porodici država.
Realizacija “beogradskog kulturnog modela” započinje već od sledeće godine. To je strategija dugoročnog razvoja kulture Beograda na period od 10 godina – 10 tematskih celina,u koje su integrisane sve umetničke discipline, tradicionalne i savremene. Na ovoj strategiji radi ekspertski tim na čelu sa profesorkom doktorkom Milenom Dragičević Šešić. Po prvi put u novijoj istoriji Beograd priprema dugoročnu strategiju razvoja sa sistemom kratkoročnih i srednjoročnih aktivnosti u kojima će kultura biti kako faktor zamajac, tako i ishodište delovanja. Uslov za kandidaturu Beograda za evropsku prestonicu kulture podrazumeva da je prava prestonica kulture ona koja ima viziju, ne samo kulturnu infrastrukturu, koja pravi iskorak u kulturnom razvoju i koja integriše kulturu u svoje biće.
Preporuka Evropske Komisije ističe prednost integrisanja projekta Evropske prestonice kulture u širi društveni kontekst i to predstavlja osnovu našeg koncepta. Ostvaren je triangularni koncept partnertsva koji će se svake godine do 2020. obnavljati i Beograd spajati sa jednim gradom u Srbiji, jednim gradom u regionu i jednim evropskim gradom. Povezanost je uslovljena tematikom projekta, prijateljskim i partnerskim vezama ali i zajedničkom željom da se otvaraju novi kanali komunikacije, razmene energije, ideja i kreativnosti kroz zajednički rad. U tri prethodna meseca, ovakvu vrstu saradnje potpisali smo kroz pismo o namerama i podršku Beogradu u kandidaturi sa: Peruđom u Italij, Banja Lukom u Republici Srpskoj, Krfom u Grčkoj i Viljnusom u Litvaniji inače prošlogodišnjim nosiocem ove titule. Do trenutka predaje naše kandidature, potpisaćemo sporazume sa još nekoliko evropskih gradova.
Ovaj projekat doneće Beogradu veliku korist na kulturnom, socijalnom i ekonomskom planu. To je jedinstvena prilika da se naš grad obnovi, unapredi njegov imidž, kako bi u okviru evropskog kulturnog kruga postao poznat i upečatljiv i na internacionalnoj skali.
U okviru web sajta www.beograd2020.com kontinuirano će biti unošene sve najnovije informacije u vezi sa našim projektom i njegovim statusom u procesu kandidature. U „Agendi Beograd 2020“, veoma interesantnog sadržaja i fotografija, otkrivamo i jednu novu dimenziji projekta pod nazivom „Beograd izvan Beograda“.U njoj predstavljamo najuspešnije ljude koji su slavu stekli širom sveta u umetnosti, nauci, obrazovanju ili sportu.
Organizacioni odbor koji je povodom ove inicijative formiran, u sastavu:Aleksandar Peković, zamenik gradskog sekretara za kulturu grada Beograda, Marko Maršićević, gradski odbornik, Dejan Vasović, pomoćnik gradonačelnika – gradski arhitekta, Mileta Radojević, član gradskog veća, Milica Grozdanić, direktorka Zavoda za zaštitu spomenika kulture grada Beograda, Ivana Lučić – Todosić, direktorka JP “Beogradska tvrđava”, Petar Popović, književnik i žurnalista, Milan Lučić, direktor Doma omladine, Nebojša Babić, umetnik i Predrag Milosavljević, profesor, obavlja završnu fazu u pripremi kandidature koja će i zvanično biti predata Evropskoj komisiji u Briselu, početkom decembra ove godine.
Ideja za „beogradsku trku života“ u oblasti kulture nastala je iz sna o Beogradu kao evropskoj prestonici kulture i kao proizvod čiste ljubavi Beograđana koji imaju jedinstvenu šansu da pokrenu točak promena.
Ostavite komentar